ELEKTROWNIA JĄDROWA

Elektrownia jądrowa to obiekt zajmujący się uzyskiwaniem na skalę przemysłową energii pochodzącej z rozszczepienia ciężkich pierwiastków chemicznych – najczęściej uranu dodatkowo wzbogacanego w izotop U-235.
Trzeba nam w tym miejscu wiedzieć, że elektrownia jądrowa jest rodzajem elektrowni kondensacyjnej. Tutaj również wytwarzana jest energia elektryczna za pomocą paliwa – podobnie jak elektrownie zasilane węglem, ropą czy paliwami biologicznymi. W tym wypadku jednak mówimy o wysoce radioaktywnym uranie. W reaktorze jądrowym zachodzi łańcuchowa reakcja rozszczepienia atomu. Powstaje wówczas ciepło, które doprowadza do zagotowania wody w zbiorniku reaktora. I w takim przypadku ogrzana woda przekształca się w parę, ta z kolei napędza turbinę, a generator podłączony do wspomnianej turbiny zamienia energię mechaniczną w energię elektryczną.
W przypadku elektrowni jądrowych muszą być zachowane dużo większe środki bezpieczeństwa, niźli w przypadku tradycyjnej elektrowni kondensacyjnej. Chodzi tutaj o to, by zapobiec ewentualnym wyciekom, te ze względu na swoją wysoka radioaktywność są śmiertelnym zagrożeniem dla środowiska i życia człowieka.
Warto też poznać ideę i historię elektrowni jądrowych. Pierwszy taki obiekt powstał w 1954 roku w Obińsku (dzisiejsza Rosja), wtedy jednak nie chodziło o produkcję energii elektrycznej, ale o wzbogacanie uranu do broni atomowej. Dziś coraz więcej krajów na nowo interesuje się budowaniem bloków z reaktorami jądrowymi. Chodzi tutaj o efektywność i zasoby paliw kopalnianych, których na Ziemi jest już stosunkowo niewiele. Szacuje się za to, że uranu starczy, by zapewnić ludzkości energię elektryczna na wiele tysięcy lat. 1 kilogram uranu równoważy 3000 ton węgla.
Kreator www - przetestuj za darmo